Ipolyvarbó nógrádi kisközség az Ipoly partján. Közigazgatásilag a Nagykürtöst járáshoz tartozik. Sokan csupán viselete alapján ismerik, amióta a Zselízi Országos Népművészeti Fesztivál rendszeres résztvevői. Ezt az öltözetet nálunk csupán ebben az egy faluban hordják, Magyarországon Őrhalomban és Hugyagon. Az ötvenes évekig még az egész falu viseletben járt, csak aztán kezdtek "kivetkőzni" a fiatalabbak. Néhány idős asszony még ma is ebbe öltözik.
A varbói viselet, bár nem annyira közismert, mint a martosi, érdekes, szép főkötőjével az egyik legszebb itteni magyar népviseletnek számít. A nők gazdagon ráncolt bő ingujja házilag kallott vászonból készült, ennek derékrészét később elhagyták, amelyet aztán bevarrtak a mellénybe, úgy öltötték magukra. A pruszlikról is korán, már az első világháború körül elhagyták a vállkendőt, ennek következtében a pruszlikot nyakig "felcsuktak", és dúsan díszítették. Találunk rajta
"ördöglakatot", "rézcsipkét", "villuskát", "singelést" és szalagdíszeket. A fiatalabbak pruszlikjai díszesebbek, az idősebbeké kevésbé. Télen fodros aljú, vattás, úgynevezett "farkkos" kabátot viseltek, az idősebbek pedig hímzett ködmönt hordtak még a két világháború között is. Vállkendőik rendszerint sötét színűek, a legtöbbször feketék voltak. Erre hímeztek apró fekete vagy színes virágmintákat. Az ingváll és pruszlik viselése mellett, kb. a húszas évektől kezdve, megjelent a szoknya anyagával azonos selyemből készült csipkével díszített blúz. Ehhez már kötény nem tartozott. Az inget vastag, pamutvászonból készült "derekas pendel" szorította a testhez. Erre két vastagabb "cakkos" szoknya, két vasalt szoknya, és még egy vékonyabb "delínféle ruha" került (ez is szoknya volt), hogy szép kereken álljon rajtuk a felső szoknya.
A varbóiak többfajta felső szoknyát hordtak. A selyemből, plüss anyagból készülteket nagyobb ünnepeken viselték. Erre fehér alapú, piros pamuttal szövött kötényt kötöttek maguk elé, amibe gyakran a nevüket is belevarrták vagy beleszőtték. A vasárnap délutáni sétához "radványi" szoknyát vettek fel, egyszerű selyemköténnyel, munkába csak karton vagy delin szoknyát hordtak.
A varbói lányok hajadonfőtt jártak, hajukba színes szalagokat fontak. A menyecskék az esküvő napjától kezdve jeles ünnepeken gyöngyökből, virágokból készült csodálatosan szép formájú "újmenyecske főkötőt" hordtak. Ez a díszes "újmenyecske főkötő" csak az egészen fiatal menyecskéket illette meg.
|
Menyecskék „kikötött"
fejjel, selyemrojtos kendővel |
Addig viselhették, amíg meg nem született az első gyermekük. Ez néha nem egész egy évet jelentett, s mivel jeles ünnep igencsak kevés van, előfordult, hogy a drága díszes főkötő csak három-négyszer volt a menyecske fején. Kisebb ünnepeken és a gyermek megszületése után már csak "kikötött" fejjel járhattak a fiatal és az idősebb asszonyok is. Az asszonyok haját, frizuráját mind az "újmenyecske főkötőhöz", mind a kikötött fejhez gondosan előkészítették. A középen elválasztott hajat oldalt a fülek mögött "kihullámosították", és hogy jól tartson, cukros vízzel letapasztották. A hátul kontyba csavart hajra kontyvasat helyeztek, amit aztán "szatyinggal" kötöttek meg. Erre tették fel az alsó főkötőt, és a homlokkötőt, vagyis az úgynevezett "villuskát". Hogy a felső kendő szépen álljon, a harmicas évektől kezdve papírból kivágott "repüllőt" is használtak, majd erre helyezték fel a hosszú selyemrojtos vagy csipkés szélű kendőt. Elképzelhető, hogy mindez nem volt könnyű munka. Nem is tudta Varbon a menyecskék fejét akárki "kikötni". Mindössze két asszony értett hozzá, őket keresték fel a menyecskék vasárnaponként hajnali négy órakor, hogy idejében elkészülhessenek a reggeli misére. Egy-egy fejkendő "kikötése" 15-20 percig is eltartott. Nem mindig ugyanazt a kendőt viselték. Voltak nagyünneplő, kisünneplő és hétköznapi kendők is. A hosszú selyemrojtos volt a nagyünnepi. Táncba és sétához csipkés szélű kendővel kötötték ki a menyecskék fejét.
|
Keresztelőre
induló csoport Csupán a bába van
„civil" ruhában |
A hétköznapokon viselt kendőt már mindenki magának "kötötte ki" a fején. Ahogy az asszony korosodott, a kendő színe úgy sötétedett. Az öregasszonyok csipkés szélű fekete kendővel "kötötték ki" a fejüket, s erre még fekete plüsskendőt is kötöttek. A lábukon, ünnepen, kézzel kötött fehér harisnyát viseltek, és télen-nyáron méretre készített cipőben jártak. Hétköznap viszont mezítláb vagy bőrbocskorban.
A férfiak viseletében a vászonfélék foglalták el az első helyet. Legrégibb vászoningeik keskeny, visszahajtott gallérral és vállban ráncok bő ujja! készültek, ezt kézelővel húzták össze. Egyetlen díszük az ing elejének, a "forhamentlinek" nevezett szegőzése volt a bő szárú gatya, ezt 6-7 szél vászonból varrták, majd beráncolták. Nem volt hosszú, csupán féllábszárig ért. A fekete posztónadrág kb. a negyvenes években jött divatba, de csak a fiatalabbak körében, az idősebbek még ebben az időben is megmaradtak a vászongatya mellett, ezt viselték télen-nyáron. Ha hidegebb idő volt, legfeljebb kettőt vettek fel. A vászon-gatyához és a fekete posztónadrághoz egyaránt fekete klottkötényt, "szakácskát" viseltek.
A fekete posztómellényt fémgombok díszítették. Fejükön kalapot viseltek, lábukra csizmát húztak, de inkább csak a téli hónapokban. Nyáron általában mezítláb jártak. |